Mendimi Juaj

Nëse keni mendime për të ndarë, ju lutemi na dërgoni komentet tuaja.
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.

Trego historinë tënde

Jeni të mirëpritur të na shkruani historinë tuaj të suksesit që keni realizuar duke përdorur portalin duapune.com
Ju lutemi plotësoni formën elektronike të mëposhtme:
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.Mirëseerdhët në duapune.comKodi Punës: 83928

Financial Controlling Specialist/Senior Specialist – Finance Department

Tirane, Shqipëri 15-12-2023 edhe 4 ditë


Dërgoja një miku

Shënim: Adresat e emailit do të përdoren vetëm për dërgimin e kësaj pune.
Detaje të pozicionit

Kategoria e Punës / Profesioni: Tipi i punës: Eksperiencë: Kërkohet foto: Letër interesi:

Ekonomist

Kohë e plote

Mesatare 3 - 10 vite)

Jo

Po

Rroga minimale bruto: Rroga maksimale bruto: Data e përfundimit: Data e fillimit të punës: Numri i kandidatëve:  

---

---

15-12-2023

25-12-2023

---


Përshkrimi

We are seeking a highly motivated and dedicated individual to join our team as a Finance Controlling Specialist/Senior Specialist for our Finance department.

The scope of this function is the preparation of the monthly management pack delivered to the management of the bank, performing the financial analysis for internal and external use and as well as the preparation of the Business Plan of the bank and of the business units and follow up of them.


Detyrat

 • Analyze the financial statements of the Bank and compare financial performance to projections monthly, with the aim to report to the executive management the significant deviations and exceptions.
 • Prepares the monthly management pack that is delivered to the management of the bank.
 • Ensure compliance with Bank of Albania accounting manual and limits of different regulations of the Central Bank.
 • Develops scenarios of the prospect changes on bank product development i.e., deposits, loans, etc., and effect on banks profit considering overall economic trends.
 • Monthly forecast of the Profit and Loss statement and target relevant ratios (Liquidity, ROA, ROE, etc.…).
 • Monthly forecast of the Capital Adequacy Ratio.
 • In assistance of the Head of Finance and in a close cooperation with all relevant divisions/sectors prepares a five-year strategic plan.
 • Prepares reports and other relevant information for the different committees of the Bank like Financial Performance Committee, Pricing Committee, Risk committee, ALCO, etc.
 • Provide cover for the other members of the Unit and of the Sector to a certain extend.
 • Perform ad-hoc tasks that may be assigned by the Head of Finance Department
 • Attend all trainings provided by the bank which are related to her/his work and to thrive to do her/his job as good as possible.

Kualifikimet

 • University degree in the field of finance, banking, or accounting.
 • + 3 years’ experience in similar field
 • Excellent analytical, mathematical, and creative problem-solving skills.
 • Excellent listening, interpersonal, written, and oral communication skills.
 • Very good knowledge of English language (spoken and written)
 • Logical, efficient, and very attentive to details
 • Highly self-motivated
 • Any other qualification, course or certificate is an advantage

Shënime


If you are passionate about finance and would like to apply for this position, please submit your updated CV,  motivation letter and available recommendation letters to our e-mail address : [email protected]   

Kindly note: only shortlisted candidates will be contacted and invited for an indiviual interview. ProCredit Bank reserves the right to cosinder only such applications which are completely suitable with te requirements for the position. 

Deadline for application 15th December 2023

 


Si të kryeni me sukses aplikimin tuaj tek duapune.com!


1. Fillimisht klikoni butonin "Aplikoni".

2. Pasi klikoni këtë buton, më poshtë ju shfaqet mundësia të përzgjidhni 1 nga CV tuaja që keni krijuar në llogari si punëkërkues.

3. Në rast se kompania kërkon dokumenta shtesë, ju do të keni mundësi që të përzgjidhni dokumentat nëpërmjet rubrikës "Bashkëngjit Dokumente" që do të shfaqet poshtë "Zgjidhni CV që i përshtatet më së miri pozicionit të punës".

4. Në fund klikoni butoni "Dërgo".


www.procreditbank.com.al


ProCredit Bank

ProCredit Bank është një bankë tregtare e orientuar drejt zhvillimit. Ata ofrojmë shërbim cilësor për bizneset e vogla dhe te mesme si dhe për ata individë që zgjedhin të kursejnë me ta. Në veprimet e tyre, ata i përmbahen një numri të caktuar parimesh bazë: vlerësojnë transparencën në komunikimin me klientët, nuk promovojnë kredinë konsumatore, përpiqen të minimizojmë ndikimin negativ në mjedis dhe ofrojnë shërbime financiare të përshtatshme me situatën e klientëve të tyre si dhe të bazuara në një analize të përgjegjshme financiare.

Fokusi i tyre është ofrimi i shërbimit cilësor për sipërmarrjet e vogla dhe të mesme, sepse janë të bindur që këto biznese krijojnë numrin më të madh të vendeve të punës dhe u japin një kontribut thelbësor ekonomive në të cilat operojnë. Ata promovojmë kulturën e kursimit, duke ofruar shërbime të thjeshta depozituese për klientët dhe duke investuar burime të konsiderueshme në edukimin financiar, sepse besojnë që kursimi sjell qëndrueshmëri dhe siguri për familjet e zakonshme.


INFORMACIONE KONTAKTI